اتومبيل کمال تبریزی صداوسیما یادداشت بختیاری

اتومبيل: کمال تبریزی صداوسیما یادداشت بختیاری سریال امنیت مجموعه سریالی تبریزی

گت بلاگز مقالات سینمایی در فاز سوم سرزمین کهن نیز پلیدترین ها بختیاری هستند!

 فروردین 95 بود که فاز سوم سریال «سرزمین کهن» بعد از شش سال توقف و مدتی بعد از کنار رفتن عزت‌الله ضرغامی از ریاست شرکت صداوسیما، از سرگرفته شد.

در فاز سوم سرزمین کهن نیز پلیدترین ها بختیاری هستند!

فروردین 95 بود که فاز سوم سریال «سرزمین کهن» بعد از شش سال توقف و مدتی بعد از کنار رفتن عزت‌الله ضرغامی از ریاست شرکت صداوسیما، از سرگرفته شد.

اکبر نبوی: سرزمین کهن علیه امنیت ملی ست!

اوایل سال گذشته تصویربرداری فاز سوم سریال «سرزمین کهن» به کارگردانی کمال تبریزی بعد از شش سال از سر گرفته شد، سریالی که بعد از چند قسمت در سال 92 پخش آن به خاطر بعضی اعتراضات متوقف شد. احتمال می‌رود ضبط این سریال تا آخر خرداد آخر برسد و جهت پخش در تابستان امسال آماده شود. امروز درست در حالی که به نظر می‌رسد این مجموعه روزهای بحرانی را پشت سرگذاشته، اکبر نبوی در کانال خبر رسان تلگرام خود با اشاره به بازبینی‌ آن در سال 89، این سریال را اثری علیه امنیت ملی و غیرقابل پخش دانسته است.
فروردین 95 بود که فاز سوم سریال «سرزمین کهن» بعد از شش سال توقف و مدتی پس از کنار رفتن عزت‌الله ضرغامی از ریاست شرکت صداوسیما، از سرگرفته شد. این سریال به خاطر اعتراضاتی راجع به نقش اقوام بختیاری متوقف شده است بود، البته تبریزی پیش‌بینی کرده بود که با آمدن اصغر پورمحمدی تولید و پخش این سریال به آسانی انجام خواهد شد و همین اتفاق هم افتاد و بعد از اعمال بعضی اصلاحیات در فاز 1 و 2 این سریال، فاز 3 نیز این‌روزها به آخر کار خود نزدیک شده است هست. آن‌طور که چند روز پیش مجید سعیدی یکی از بازیگران آن خبر داده ضبط سریال نهایتا تا آخرهای خرداد به آخر می‌رسد و با این‌که وقت پخش این مجموعه مشخص نشده ولی احتمالا تابستان امسال شاهد پخش آن خواهیم بود.

عبارات مهم : کمال تبریزی – صداوسیما

ظاهرا مدیران صداوسیما پرسشها این سریال را برطرف شده است می‌دانند و حتی بعد از رفتن پورمحمدی از معاونت سیما و آمدن مرتضی میرباقری بازهم این سریال مورد حمایت قرار گرفته هست. میرباقری سال گذشته خبر داده بود «سرزمین کهن» بعد از تمام شدن «معمای شاه» روی آنتن خواهد رفت، البته سریال محمدرضا ورزی 13 بهمن‌ماه به آخر رسید ولی به نظر می‌رسد طولانی‌تر شدن پروسه ساخت فاز سوم «سرزمین کهن»، علت تاخیر در پخش این مجموعه باشد.

به نظر من این سریال را نمی‌توان پخش کرد

با از سرگذراندن روزهای بحرانی جهت سازندگان این سریال و به خصوص کمال تبریزی، اوضاع جهت پخش «سرزمین کهن» آرام به نظر می‌رسید ولی اکبر نبوی که پیش از پخش قسمت‌های اول این سریال آن‌را بررسی کرده بود در یادداشتی در کانال تلگرامش دوباره به حاشیه‌های این سریال و هشدارهایش در آن وقت اشاره کرده و به این سریال القاب مختلفی مثل ضدامنیتی، تحریف‌گرا و کینه‌ورز نسبت به جریان‌های مذهبی آن وقت داده است. اتفاقی که می‌تواند حاشیه‌هایی را جهت این سریال، آن‌هم پیش از شروع پخش آن رقم بزند.

نبوی در ابتدای این یادداشت می‌نویسد:
«پاییز سال 89 خورشیدی از سوی یکی از مدیران سیما از بنده خواسته شد تا بخش نخست سریال «سرزمین کهن» را ببینم و اگر نکته‌ای به نظرم می‌رسد، بگویم. من سریال را دوبار در دفترم و با دقت دیدم و نظراتم را طی نامه‌ای اعلام کردم. متأسفانه به‌رغم موافقت اولیه با انجام اصلاحات، با از بین بردن سؤال‌برانگیز من از فرآیند اصلاح اشکالات، نامه‌ام به کناری قرار داده شد و آخر سریال با همان پرسشها جدی پخش شد و بعد از پخش سه یا چهار قسمت، با اعتراض سنگین و خشم‌آلود هموطنان بختیاری روبه‌رو پخش آن متوقف شد و تا هنوز سرنوشتش روشن نیست.»

این منتقد سینما که سمت‌های مختلفی چون عضویت در شورای پروانه ساخت را نیز به عهده داشته هست، در ادامه این یادداشت در باره «سرزمین کهن» این‌طور نظر می‌دهد:
«فیلمنامه نسبت به مقطعی که آن را روایت می‌کند، خدشه دار و دارای نگاهی تحریف‌گرا و به خاص نسبت به جریانات مذهبی آن سرنوشت بغض‌آلود و تقریباً کینه‌ورزانه هست. چند نمونه جهت اثبات این مدعا کافی است:
هر ناآگاه و بیسوادی می‌داند که اگر اقدام فدائیان اسلام مبنی بر ترور رزم‌آرا نبود، احتمال ملی شدن نفت به شدت کمرنگ می‌شد و انگلستان و نیروهای وابسته داخلی‌اش در برابر این اقدام ملی ایستادگی می‌کردند. ترور رزم‌آرا کمر مخالفان داخلی و خارجی نهضت ملی شدن نفت را شکست. با این وجود، سریال از کنار حادثه‌ای به این بزرگی با خونسردی و بی‌تفاوتی شگفت‌انگیزی عبور می‌کند. نماینده تفکرات مذهبی در سریال استاد حسین کاشیکار است و نماینده نیروهای ملی دکتر حکیم‌السلطنه. اولی فردی بیسواد، عصبی و پرخاشگر است و حس علاقه در مخاطب برنمی‌انگیزد و دومی فردی با سواد، خدمتگزار مردم، فهیم، اهل خطر، و دوست داشتنی هست. اصرار شگفت‌انگیز سریال جهت گفتن فدائیان به جای فدائیان اسلام یکی دیگر از رفتارهای عجیب هست. در هیچ‌کدام از تظاهرات مردم، جز یک‌بار، هیچ تصویری از آیت‌الله کاشانی دیده نمی‌شود.»

در بخش دیگری از این یادداشت نبوی سریال «سرزمین کهن» را تقریبا غیر قابل پخش می‌داند:
«سریال به شدت علیه امنیت ملی هست. در تاریخ معاصر کشور عزیزمان ایران یکی از اقوامی که هیچ مسئله امنیتی جهت کشور نداشته‌اند و هیچ قدرت خارجی نتوانسته است از آن‌ها علیه منافع کشور سوءاستفاده کند، قوم بختیاری است. با این حال نویسنده سریال، پلیدترین شخصیت‌های خود را از این قوم برگزیده و با اصرار تمام در کل سریال بر بختیاری بودن آن‌ها تأکید دارد و این خانواده از شروع تا انجام سریال حضوری ویرانگر و ضدملی دارند. سازندگان سریال چشم خود را بر تمام برنامه‌ریزی‌ها و دسیسه‌های آمریکا و انگلستان جهت انجام کودتا علیه نهضت مردم و دولت مصدق، بسته است و من تردید ندارم که در این امر آگاهی و قصدی «این زمانی» وجود دارد. در مجموع به نظر من این سریال را نمی‌توان پخش کرد، چراکه فارغ از نکته‌هایی که اشاره کردم، هیچ نگاه کاوشگر و عمیقی به آن سرنوشت و حوادث مهم آن ندارد و چنانچه قرار باشد که از آن استفاده شود، حتماً باید محتوای آن عوض کردن کند و سکانس‌های بسیاری از آن از بین بردن و سکانس‌های مهم و خطیری به آن اضافه شود که البته معلوم نیست قابل استفاده باشد یا خیر.»

حاشیه‌سازی جهت «سرزمین کهن» سریعتر از آنچه به نظر می‌رسید، رقم خورده هست؛ باید دید با پخش این سریال انتقادات وارد شده است به آن شدت خواهد گرفت یا با اصلاحات انجام‌شده از شدت این انتقادات کاسته خواهد شد.

در فاز سوم سرزمین کهن نیز پلیدترین ها بختیاری هستند!

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: icinema.ir

 فروردین 95 بود که فاز سوم سریال «سرزمین کهن» بعد از شش سال توقف و مدتی بعد از کنار رفتن عزت‌الله ضرغامی از ریاست شرکت صداوسیما، از سرگرفته شد.

واژه های کلیدی: کمال تبریزی | صداوسیما | یادداشت | بختیاری | سریال | امنیت | مجموعه | سریالی | تبریزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz